Evernote är en praktisk anteckningsbok för dator och smarta telefoner som ger dig möjlighet att skriva och komma åt anteckningar på flera olika sätt. Evernote har nu en kompis i iPhoneappen Egretlist – en att-göra-lista som synkroniserar med Evernote så att du kan komma åt den även från din dator.
För sig själv är Egretlist en vanlig, helt ok, att-göra-lista, men kombinerad med Evernote så växer programmet. När din anteckning från Egretlist finns i Evernote kan du fylla på med mycket mera information, som du sedan ser i Egretlist på din iPhone. En praktiskt funktion är att du kan återanvända listor genom att avmarkera dem som klara i Evernote, då kommer de upp i Egretlist igen.
För närvarande finns Egretlist bara för iPhone. Enligt utvecklarna så arbetar de nu med en iPadversion. Planer finns på att sedan ta fram en Androidversion.
Du hittar Egretlist på AppStore
Länkar i denna artikel:
Läs även:
Sök efter mer information:
