Du känner säkert till att det sparas små filer på din dator – kakor eller cookies brukar de kallas – när du besöker olika webbplatser. Oftast är syftet med dessa kakor helt oskyldigt som att spara din landsinställning eller senast besökta sida.
Det kan dock vara så att det sparas mer information och det finns möjlighet att spåra ditt internetbeteende genom dessa kakor. Ett sätt att säkra sig mot detta är att rensa bort dessa filer med jämna mellanrum – manuellt eller automatiskt.
Numera finns det en ny typ av filer som inte hanteras av webbläsarna och de flesta rensningprogram. Det är Flash-kakor som sparas när du besöker en sida som använder Flash – och det är väldigt många.
Det finns flera olika sätt att hantera detta. Ett är att använda sig av inställningarna för Flash som du kommer åt via en webbsida. Du kan där ställa in inställningar för kamera och mikrofon samt ange hur mycket utrymme som får användas för Flashfilerna – du kan även rensa bort befintliga filer (alla eller per webbplats) samt en del andra inställningar.


Ett annat sätt är att använda tilläggsprogram (add-on/plugin) för webbläsare. Jag känner till följande två, men det kan säkert finnas flera.
BetterPrivacy är ett tilläggsprogram för Firefox 3.5 och uppåt.
Abine finns för Firefox och Internet Explorer, Chrome och Safari-versioner ska komma. Abine gör mycket mer än att hantera kakor, den hanterar identiteter, lösenord och mycket annat.
Länkar i denna artikel:
Läs även:
Sök efter mer information:
